Чи буде у криницях та річках чиста вода?

352

Міндовкілля запускає процес визначення зон, вразливих до накопичення нітратів. Про це пишуть на сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України https://mepr.gov.ua/

Ця методика запустить впровадження Нітратної Директиви ЄС, що є обов’язковим відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС.

Щороку влітку українці спостерігають «цвітіння» водойм. Це прояв так званого процесу евтрофікації. Він спостерігається через потрапляння у воду надмірної кількості сполук азоту та фосфору, передусім нітратів та фосфатів. Це погіршує якість води та загрожує водоймам узагалі перетворитись на болота. Адже високий вміст нітратів  спричиняє ріст синьо-зелених водоростей та розмноження бактерій, що поглинають кисень у воді, та призводить до загибелі водних мешканців.

Особливо небезпечним є забруднення нітратами підземних вод і води в криницях. Адже в Україні майже 75 % сільського населення користуються водою з підземних джерел. Споживання забрудненої нітратами питної води шкодить життю та здоров'ю населення.

Одним з головних «постачальників» великої кількості нітратів у водойми та підземні води є нераціональне використання мінеральних та органічних добрив, неналежні практики поводження з відходами тваринництва та іншими відходами у сільському господарстві. Дані державного обліку водокористування свідчать, що торік у водойми потрапило 45 тис. тонн нітратів.

Для чого потрібна методика?

Зараз важко визначити і контролювати як сільське господарство впливає на відкриті водойми та підземні води. Немає чітких місць забруднень і вони поширюються на значні площі. Адже забруднюючі речовини з сільськогосподарських полів чи місць утримання та випасу тварин потрапляють безпосередньо у водойми.

Визначивши зони, які постійно зазнають нітратного забруднення, Україна зможе втілювати на них  заходи для запобігання і зменшення такого забруднення, застосовувати правила збереження родючості ґрунтів та попереджати втрати поживних речовин і їх вимивання з ґрунтів у воду.

До того ж, ці зони та заходи для зменшення і попередження забруднення стануть частиною планів управління річковими басейнами - стратегічних документів для досягнення “доброго” стану вод.

Нагадаємо, що для імплементації Нітратної Директиви ЄС в 2020 році була створена міжвідомча робоча група. До її складу увійшли представники Міндовкілля, Мінекономіки, інших органів влади, громадських організацій та експерти.

Фото Оксани ЧУРИЛО

Рекомендовані