Пріоритети сталого енергетичного розвитку від України на 11-й сесії Асамблеї IRENA

528

 

Україна дотримується Цілей сталого розвитку та Паризької угоди. Міненерго наразі переглядає чинну Енергетичну стратегію до 2035 року, щоб впровадити амбітніші завдання щодо зменшення викидів СО2 у паливно-енергетичному секторі. Про це та багато іншого розповідали члени делегації на 11-ій сесії Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA).

Асамблея IRENA є головною щорічною світовою платформою, де високопосадовці, керівники міжнародних організацій та відомі підприємці розглядають актуальні питання енергетичного переходу. Із 18 по 21 січня 11-а сесія IRENA об’єднала на одній онлайн-платформі майже 2000 делегатів із понад 150 урядів, приватного сектору та громадянського суспільства, щоб обговорити прискорення глобальної енергетичної трансформації із інтеграцією «чистих» джерел енергії для відновлення після пандемії Covid-19, враховуючи при цьому економічні, соціальні та кліматичні пріоритети.

Відповідно до розпорядження Президента, делегація України на чолі із заступником Міністра енергетики України з євроінтеграції Ярославом Демченковим взяла участь в 11-ій сесії Міжнародного агентства з відновлюваних джерел енергії (IRENA). До складу делегації увійшли представники Міненерго, Держенергоефективності, Посольства України в Об'єднаних Арабських Еміратах, – пишуть на сайті Міненерго.

Ярослав Демченков окреслив досвід та пріоритети України на шляху до сталого енергетичного розвитку.

За словами голови української делегації, відновлення вітчизняної економіки та реформування енергетичного сектора узгоджуються із Зеленим курсом (Green deal). До того ж, цього року планується розпочати розробку нової Енергетичної стратегії до 2050 року на основі цілей Європейського зеленого курсу. Завданням національної та енергетичної безпеки є інтеграція з енергосистемою ЄС у 2023 році або раніше.

Для декарбонізації економіки передбачається збалансований розвиток відновлюваної енергетики. Окрім вітрової, сонячної та гідроенергетики, Україна має значні ресурси для розвитку біоенергетики. Обговорюється безвугільне майбутнє української енергетики та поступове зміщення теплової генерації.

З метою створення сприятливих умов для сталого розвитку відновлюваних джерел енергії розроблено та впроваджено ключові нормативно-правові акти для проведення «зелених» аукціонів. Готується план фінансового відновлення електроенергетичного сектору, зокрема, вирішення проблем з боргами, які утворилися перед виробниками «зеленої» енергії. Перші аукціони з розподілу квот підтримки будуть проведені відповідно до графіка, який планується невдовзі затвердити. До участі будуть запрошені, зокрема, міжнародні компанії та інвестиційні фонди.

Також ведеться робота із розбудови інтелектуальних мереж та стимулювання розвитку високоманеврової генерації та встановлення систем накопичення електроенергії.

Окрім цього, під час низки засідань IRENA учасники обговорювали перспективи водневої енергетики у світі.

Ярослав Демченков наголосив, що Україну визначено пріоритетним партнером ЄС з розвитку водневих потужностей. Це пов’язано із значним потенціалом виробництва зеленого водню та наявною газотранспортною інфраструктурою, об'єднаною з ЄС.

«Ми працюємо над концепцією та законодавчою базою для розвитку водневої енергетики. Ми зацікавлені не лише в експорті водню до Європи, а й у використанні його як джерела енергії в Україні», - наголосив заступник Міністра та додав, що Україна відкрита до співпраці з іноземними партнерами. Водень розглядається як засіб зберігання та транспортування енергії, а його застосування широко обговорюється у різних секторах, зокрема у промисловості та транспорті.

 

Рекомендовані