Куди пішли слони, птахи і таргани?

476

Коли я була студенткою (пів століття тому!), вперше до програми вищої освіти ввели курс «Охорона природи». Я досі пам’ятаю, як нам розповідали про забруднені річки Західної Європи, де населення купує питну воду, а не п’є з-під крана. 

 

Нам казали, що під час сплаву лісу дерева тонуть або застрягають. Це завдає шкоди рибному господарству, якості питної води, а із втраченої деревини можна було б одержати велику кількість продукції, серед якої наводили як приклад капронові панчохи, які тоді були дефіцитом, і тому саме цю інформацію ми запам’ятали найміцніше. Ще нам розповідали про стелерову корову – великого морського ссавця, який жив  біля Командорських островів, живився лише морською капустою і мав іншу назву «капустянка». За такої дієти її м’ясо було дуже смачним, і тварину винищили менш ніж за 200 років після того, як її виявила експедиція Вітуса Беринга у 1741 році. Другим прикладом виду, що зник унаслідок дій людини, є мандрівний голуб. Його чисельність у Північній Америці в XVI-XVIII століттях сягала 5 мільярдів особин, а у 1901 році було вбито останню дику особину й кілька років у зоопарку доживав останній представник виду. Третім прикладом були бізони, чисельність яких на півночі США зменшилася від 30 мільйонів до кількох сотень, які перебувають під охороною в національних парках.

Caption
Caption
Caption

 

Зменшення чисельності великих наземних і водних хребетних реєстрували вже понад 30 років тому – ну як не помітити, якщо зник слон чи бізон! Дещо пізніше помітили зменшення чисельності та зміни поширення безхребетних тварин, зокрема комах. У 2017 році німецькі дослідники, які упродовж 27 років вели моніторинг в об’єктах природно-заповідного фонду Німеччини (тобто у місцях із порівняно невисоким втручанням людини), опублікували жахливі дані. Адже за цей період на 76% зменшилася біомаса комах, які літають, що відповідає втраті 2,8% біомаси на рік. Це означає, що на територіях із активним втручанням людини зміни є ще більшими! Вчені підрахували, що чисельність популяцій метеликів Європи за 1990-2011 рр. зменшилася на 50%. У дощових лісах Пуерто-Ріко біомаса членистоногих, що перебувають на землі та в кронах дерев, за 36 років зменшилася на 98 і 78%. Одночасно зареєстровано зменшення чисельності птахів, жаб і ящірок. 

Оскільки комахи становлять близько двох третин усіх наземних видів, а загалом близько 80% видів на Землі, такі дані насторожують. Комахи живуть на висоті понад п’ять тисяч метрів у Гімалаях, у печерах на глибині понад 900 метрів, біля киплячих джерел, витримують у стані анабіозу значні висихання та промерзання. У кожному дереві можуть одночасно розвиватися тисячі видів комах – під корою, на листі, в коренях.

Комахи такі різноманітні, що вчені навіть не можуть їх порахувати. Вже описано понад мільйон видів, і щороку списки поповнюються. Вважають, що реальна кількість видів перевищує п’ять мільйонів!!! Чому ж комахи не вимирали під час великих катаклізмів на Землі, а зараз швидкими темпами зменшуються їх різноманіття та чисельність???

Відповідь дають вчені: «Їх стає все менше, оскільки нас стає все більше». За висловлюванням відомого соціобіолога Едварда О. Уілсона, автора книги «Про природу людини», у разі раптового зникнення людини Земля відновиться до стану повної рівноваги, в якому була 10 тисяч років тому, а в разі зникнення комах «світ скине в хаос».

Ну і що з того, що зменшилася кількість комах? Зникнуть «кусючі» комарі та мухи, на кухні не бігатимуть таргани, в борошні чи крупі не буде жуків та їхніх личинок, а в яблуках – черв’яків! Висували навіть ідеї вибірково знищити лише комах, які заважають людині. Водночас згадайте метелика Бредбері (ЛВ №1, 2021), який вирішив долю держав. 

Інколи вважають, що всі комахи, які живляться тканинами рослин, є шкідниками. Водночас встановлено, що невеликі пошкодження стимулюють зростання рослини та підвищують її продуктивність. Пошкодження листя дерев листовійками та п’ядунами весняного комплексу спричиняє певне зменшення приросту. Водночас екскременти гусениць і залишки листя збагачують ґрунт, за більшого освітлення утворюються нові пагони та листя, а недобір приросту в роки спалаху комах із надлишком компенсується до віку стиглості.

Шкідливою чи корисною є та чи та комаха, рідко можна відповісти однозначно. Так, азіатське сонечко завозили в різні регіони як ефективного ентомофага, а воно виявилося ненажерливим, поїдає і комах, і рослини, спричиняє алергію в людей і тварин, а ще заражає хворобою, до якої саме несприйнятливе, інших сонечок під час статевого контакту (ЛВ № 3-4, 2017).

Комарі та інші комахи дошкуляють людині, можуть навіть перенес­ти збудників небезпечних хвороб. Водночас їхні личинки є цінним кормом для риб, а також накопичують цінні мікроелементи, які потрапляють у водойми зі стоками. Коли личинки лялькуються, а потім стають дорослими, всі ці мікроелементи потрапляють із ними в інші місцевості.

Сарана знищує посіви й навіть вологу білизну, яку населення розвішує сушити надворі. Водночас сарана є джерелом корму птахів, рептилій і людей. Так, чапулінес – відома страва мексиканської кухні – містить багато білка.

Таргани є джерелом корму для дрібних ссавців, птахів і рептилій. Вони споживають органічні залишки, а в екскрементах концентрується азот, який є необхідним для зростання рослин.

Темпи зменшення чисельності комах окремих екологічних груп не є однаковими. Найбільшою мірою потерпають види, пристосовані до живлення вузьким колом кормових рослин...

Усю статтю Валентини Мєшкової можна почитати, купивши повну версію ЛВ тут

або передплатіть Лісовий вісник та отримуйте цікаву інформаціб у друкованому виданні. 

Рекомендовані