Зустріч із Заслуженим лісівником України Миколою Кононом завжди перетворюється на своєрідну академію просто неба. Лісничий Павлівського лісництва ДП «Володимир-Волинське ЛМГ» розповідає про свій унікальний розсадник, показує різновікові насадження дуба черешчатого, модрини, проводить екскурсію заповідними дібровами та борами, нову лісову дорогу демонструє, ділиться багаторічним досвідом лісогосподарювання та спілкування з людьми.
Він знає лісівничу науку та ґрунтові особливості земельних ділянок, обізнаний із сучасними методиками вирощування, садіння та догляду за лісовими культурами.
За роки роботи під його керівництвом посаджено сотні гектарів рукотворних лісів. Прижилися, ростуть, тішать око, дають добрий приріст деревини.
Миколу Конона шанують і лісівники, і громада, особливо ж його юні колеги з учнівського лісництва. Він має чимало учнів, які дбають про довкілля, професійно працюють над збереженням та охороною природних багатств. Любов’ю до лісу пройняте кожне його слово. Особливою гордістю є син-лісівник.
Микола Миколайович працює лісничим Микуличівського лісництва з 2016 року. Любов до лісу перейняв від батька, з яким скрізь бував і все бачив. Змалечку опановував знання про ліс, його важливість для життя людини і всього живого, допомагав і насіння заготовляти, і висівати його на лісовому розсаднику, і догляди проводити.
Ось так і привела його стежка після закінчення Павлівської ЗОШ І-ІІІ ступенів у Львів до Національного лісотехнічного університету України на факультет екології. Після його закінчення 2016 року повернувся на Волинь, влаштувався на роботу в ДП «Володимир-Волинське ЛМГ». Спершу працював інженером захисту та охорони лісу, у складі оперативної мобільної групи об’їхав усі ліси.
Не раз потрапляв і в екстремальні ситуації. У 2017 році молодого фахівця призначають виконувачем обов’язків, а відтак і лісничим Микуличівського лісництва.
– У нашому підпорядкуванні 5632 гектари лісових угідь, – розповідає. – Роботи вистачає кожної пори року. Хоч і важко буває, але у лісі завжди цікаво. Маю гарного й обізнаного помічника – Олександра Севастянюка. Справжні фахівці й наші майстри лісу – Павло Олійник, Федір Юсенко, Роман Гудим та Антон Носко.
Батько присвятив лісу понад сорок років життя, син тільки-но переймає цю естафету. Та багато чого і йому вдалося зробити. Нещодавно у лісовому заказнику місцевого значення «Нехворощі» Микуличівського лісництва Зимнівської ТГ Володимир-Волинського району проклали екостежку. Вона бере початок від урочища Кошманка й має протяжність у пів кілометра. Мандруючи стежкою, можна ознайомитися з різними породами дерев, які зростають на відведених для цього ділянках і слугують прикладами насаджень, що є на території усього ЛМГ. Про кожну з представлених порід подано детальну інформацію. Локація має також сенсорну доріжку. Пройшовши нею босоніж, можна зробити екомасаж стоп й відчути на дотик природний покрив: шишки, мох, деревину, сіно, кору.
До створення екологічної стежки долучився колектив ДП «Володимир-Волинське ЛМГ».
Як і його батько, Микола Миколайович любить спілкуватися зі школярами, завжди радо зустрічає в угіддях учнів Микуличівської та Березовичівської шкіл, які допомагають і ліс садити, і жолуді заготовляти. Має лісництво і свій тимчасовий лісовий розсадник, де вирощує сосну та модрину.
– Це в нас для власних потреб, – скромно зазначає Микола Миколайович. – Подібні мають усі лісництва.
– А чи є у вас улюблена місцина? – цікавлюся.
– У лісі скрізь гарно, – усміхається, та все ж акцентує, що особливим місцем для дорослих і дітвори є лісові заказники місцевого значення «Микуличівський» та «Нехворощі».
У межах останього розташована зоологічна пам’ятка природи місцевого значення «Уро́чище Би́скупичі». Воно особливе, бо там гніздиться колонія сірих чапель.
Як і батько, Микола Миколайович дуже любить ліс. Дбайливий господар повсякчас клопочеться, щоб встигнути ще за сприятливих умов лісові культури посадити і догляди вчасно зробити, зберегти ліс від пожеж та крадіїв.
Ліс потребує повсякденної турботи і любові. Ось-ось розпочнеться головна подія року – весняна лісокультурна кампанія-2022! Проєкти лісових культур вже захистили, площі для садіння підготували, сіянці та саджанці виростили. Треба діждатися тільки теплого весняного сонця.
– А як складається ваше особисте життя?
– Я вже маю власну сім’ю. З дружиною і двома дітьми живемо у Володимирі.
Ірина за фахом – перукар і майстер манікюру. Доньці Мілані – лиш півроку. А синові Артемчику виповнилося чотири. Він справжній козак, я вже беру його до лісу. Із батьком часто зідзвонюємося, приїжджаємо до нього на гостини. Він – мій найперший порадник і вчитель.
Сергій ЦЮРИЦЬ
Фото Анни ЛУДКОВСЬКОЇ
Лісовий вісник №1 2022