Волинські лісівники вибудували свою стратегію захисту лісу

312

Волинські лісівники вибудували свою стратегію захисту лісу і одними з перших в Україні та й у Європі розпочали її впроваджувати. Попри усі пояснення, деякі українські екологи звинувачували волинських лісівників у надмірній «увазі» до вражених соснових угідь. Але подальші дії польських і білоруських лісівників повністю виправдали волинську стратегію.

Волинське ОУЛМГ першим в Україні забило на сполох, коли масово почали всихати соснові насадження. Більше того, лісівники Волині зініціювали наукові дослідження, запросивши науковців Поліського філіалу Українського науково-дослідного інституту. Під час спільних польових досліджень з працівниками державних лісогосподарств було виявлено головні причини всихання соснових лісів і одразу розпочато проведення необхідних санітарних заходів, визнаних науковцями єдиними ефективними, - повідомляє пресслужба ВОУЛМГ.

Фахівці  державних підприємств навчилися визначати уражені масиви, виявляти та розрізняти шкідників лісу, проводити якісний моніторинг «хворих» лісів, а відтак провели виїзні наради для депутатського корпусу, керівництва області, районів і місцевого самоврядування. Випробували різні методики боротьби зі шкідниками, у тому числі – встановлення феромонних пасток.

– Ситуацію вдалося стабілізувати завдяки вчасним та в достатньому обсязі проведеним санітарним заходам, – про це начальник Волинського ОУЛМГ Олександр Кватирко зазначив на одній із колегій Держлісагентства. – Ми напрацювали практичний досвід, що може неодноразово стати в нагоді.

Зараз, у рамках планового моніторингу в лісах Волині триває щорічна інвентаризація шкідників та хвороб лісу. Ці ретельні обстеження лісових площ, які перебувають у зоні ризику ураження шкідниками, працівники державної лісової охорони області проводять скрупульозно, щоб при першій же можливості завадити масовим поширенням шкідників. Під особливим контролем – волинські бори.

– Аналізуючи результати відомчого нагляду фахівців охорони і захисту лісу лісогосподарських підприємств Волинського ОУЛМГ, лісопатологів державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Херсонлісозахист», а також  досліджень науковців Поліського філіалу Українського науково-дослідного інституту лісового господарства в лісах Волині, можна констатувати, що лісопатологічна ситуація в області ще досить складна, проте динаміка площ уражень суттєво йде на  спад, – зазначає перший заступник начальника – головний лісничий управління Руслан Войцеховський.

Це підтверджують і науковці Василь та Олена Бородавки й інші фахівці, які також ведуть спостереження за лісами.

Свого часу (грудень 2017 року) волинські лісівники змушені були призупинити рубки головного користування по хвойному господарству, спрямувавши всі зусилля та засоби на порятунок лісу від загибелі. 

Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства заходи з поліпшення санітарного стану лісів здійснювало шляхом проведення  вибіркових і суцільних санітарних рубок, повною ліквідацією порубкових решток в осередках верхівкового короїда.

Метод виявися виправданим. Починаючи з 2018 року, площа вражених верхівковим короїдом насаджень зменшується.

Лісівники Волині й надалі працюватимуть над збереженням лісових насаджень.

Рекомендовані