Олександр КВАТИРКО: «Не буде галузі без лісівників»

350

«Наша робота ніколи не була простою, – зауважує Олександр Михайлович. – А зараз потрібно встигнути і за темпом автоматизації, і за змінами законодавства, в умовах мораторію на експорт деревини вистояти і збут знайти на продукцію при обвалі цін. При цьому потрібно відповідати вимогам та очікуванням громадськості, тримати заданий темп лісовідновлення тощо.

Тому маємо природний відтік персоналу, але є й омолодження та підвищення фаховості наших колективів, керівного складу в тому числі. 

Сьогодні чисельність державних лісогосподарських підприємств Волині складає 2930 працівників, із них 1123 мають статус державної лісової охорони. У наших лавах трудиться 526 жінок. Без відриву від виробництва у вишах сьогодні навчається 104 працівники, 46 із них стали студентами цього року. У наших колективах сьогодні працює понад 270 людей, які прийшли в галузь за прикладом своїх батьків. Це – 144 лісівничі династії! 

На жаль, є загроза відтоку кадрів. Працюємо в умовах дефіциту бюджету і несприятливої кон’юнктури ринку. Головне завдання – зберегти робочі місця! Не буде галузі без лісівників, без людей, які можуть витерпіти мороз, дощ, спеку, виклики на роботу серед ночі. Реалії економіки виявилось витримати важче. Усі сподіваємося, що реформа галузі буде відбуватися із урахуванням інтересів працівників. Але це не означає, що будемо заплющувати очі на зловживання, недбалість, безгосподарність і невміння взаємодіяти з людьми». 

«Відомчі підприємства ВОУЛМГ порозумілися з громадами та депутатським корпусом переважної частини краю, – продовжує Олександр Кватирко. – Спільна робота, більше прозорості, обговорення недоліків, вивчення потреб соціального сектору дали в результаті розуміння того, що лісгоспи є основою економіки громад. Нашими відомчими підприємствами внесено коштів до бюджету та сплачено єдиного соціального внеску за 8 місяців 2019 року в сумі 224 млн 683 тис. грн, що на понад 12 млн грн більше, ніж за відповідний період минулого року.

Якщо говорити детально: 92 млн 357 тис. грн було сплачено до державного бюджету, 79 млн 825 тис. грн – податки та платежі до місцевого бюджету. Сума єдиного соціального внеску становить 52 млн 501 тис. грн. 

Крім цього, рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів: до держбюджету – 30 млн 380 тис. грн, до місцевого бюджету – 31 млн 862 тис. грн. І податок на лісові землі: із січня 2019 р. сплачено 6 млн 570 тис. грн.

До державного бюджету лісогосподарськими підприємствами Волині сплачено за поточний період 2019 року: податку на прибуток 58 млн 86 тис. грн.; частини чистого прибутку (дивідендів) – 7 млн 953 тис. грн.

Фонд оплати праці за 8 місяців 2019 року роботи відомчих підприємств становив 230 млн 773 тис. грн. 

Щодо доходів, то можна зауважити: дохід від реалізації лісопродукції – 424 млн 839 тис. грн; від реалізації продукції переробки – 305 млн 472 тис. грн; від реалізації іншої лісогосподарської продукції – 7 млн 593 тис. грн; від реалізації послуг – 6 млн 707 тис. грн; інший – 16 млн 331 тис. грн.

План реалізації готової продукції за звітний період становив 689 млн 484 тис. грн. Планове завдання виконано на 108,4% та становить 747 млн 680 тис. грн.

Лідерами за темпом зростання реалізації продукції до плану стали ДП «Ковельське ЛГ», «Городоцьке ЛГ», «Любомльське ЛГ», «Маневицьке ЛГ» . 

Дохід наших підприємств в основному генерує діяльність з випуску продукції переробки деревини. Обсяг випущеної продукції переробки за звітний період становить 326 млн 10 тис. грн. Рентабельність виготовленої продукції переробки по управлінню за звітний період склала 4%».

«Працюємо, щоб на Волині приростали ліси. Площа лісів, ввірених відомчим підприємствам Волинського ОУЛМГ, становить 618,7 тис. га. Однією з основних функцій лісівників є відтворення та примноження лісових масивів. За 9 місяців поточного року було проведено лісовідновлення на площі 6812 га. Це в тому числі – лісові культури на площі 2600 га та природне відновлення на площі 4189 га. Нових лісів створено на площі 12 га. Звичайно, якщо наші молоді ліси відзняти із квадрокоптера, будуть лисини. Тому лісокультурна кампанія відбувається із максимальним залученням громадськості, представників органів влади і місцевого самоврядування, молоді. Працюємо, щоб на Волині приростали ліси, а волиняни про це знали. 

Але посадити ліс – це як закласти фундамент для будинку, тобто дати початок важкій і трудомісткий роботі. Для того щоб з посаджених сіянців виріс високопродуктивний ліс, потрібен не один рік, а головне – проведення своєчасних доглядів за молодими насадженнями. Із запланованих для доглядів на 9 місяців 14676 га молодих насаджень фактично проведено доглядів на площі 15109 га, що на 433 га більше від плану. 

У 2019 р. висіяно лісового насіння в розсадниках на площі 21,9 га.

Очікуваний вихід стандартних сіянців – 25 мільйонів штук. Заключено договорів на вирощування сосни звичайної з базисними розсадниками на 11 млн шт. Посаджено 50 га плантацій новорічних ялинок та закладено 1,9 га шкілок деревних і декоративних порід. Заготовлено лісового насіння 1823 кг.

Формування деревостанів при здійсненні рубок догляду за лісом є одним із найважливіших етапів у вирощуванні високопродуктивних насаджень. За 8 місяців рубок догляду в молодняках проведено на площі 2396 га. 

Спостерігається тенденція до зменшення суцільно санітарних рубок на 118 617 м3 у зв’язку з покращенням санітарного стану насаджень, що є результатом вчасного проведення санітарно-оздоровчих заходів. Тут далися взнаки результати масштабної роботи попередніх років із профілактики та усунення наслідків ураження лісів шкідниками». 

«Тепер коротко про те, як саме використовують деревину, як заробляємо кошти. За 8 місяців 2019 р. держлісгоспами області заготовлено 775,6 тис. м3 деревини від усіх видів рубок. Із загального обсягу освоєно 321,0 тис. м3 рубок головного користування та 454,6 тис. м3 від рубок, пов’язаних із веденням лісового господарства. Освоєний загальний ресурс розподілився таким чином: реалізовано споживачам – 516,2 тис. м3, перероблено – 273,4 тис. м3, використано на власні потреби – 11,9 тис. м3.

Вартість знеособленого 1 м3 реалізованої деревини становить 818 грн.

Останнім часом різко зменшився попит на дров’яну деревину, внаслідок чого на складах накопичуються великі залишки.

Підвідомчими підприємствами на електронні торги четвертого кварталу було виставлено 97,1 тис. м3 деревини, з яких придбано лише 17,9 тис. м3. Це призводить не тільки до накопичення залишків на складах лісогосподарських підприємств лісоматеріалів, а й до значного зниження вартості цієї лісопродукції. Звичайно, маємо лише один вихід – розвиток власної переробки низькосортної деревини. За 8 місяців поточного року було направлено на лісопилення 35% від заготівлі деревини, що на 8,5 тис. м3 більше, ніж за аналогічний період минулого року. На сьогодні лісоматеріали переробляють у 14 деревообробних цехах підвідомчих підприємств. Обсяг випуску продукції лісопилення склав 334,5 млн грн.

Працюємо над збільшенням на Волині обсягів використання альтернативних видів палива. Так, з початку року реалізовано населенню та соціальній сфері дров паливних в об’ємі 54,7 тис. м3. Виготовлено та реалізовано споживачам 35,9 тис. м3 тріски технологічної». 

«Один із напрямків, які подають надії на підвищення дохідності на Волині, – мисливське господарство. Мисливство на Волині сьогодні ведуть на площі 1 млн 431 тис. га, з них 298 тис. га (21%) надано в користування підприємствам ВОУЛМГ.

Загалом мисливське господарство в області провадять 52 користувачі мисливських угідь, з них – 13 державних підприємств, 3 – лісомисливські та 10 – лісогосподарські. Мисливство вимагає довготривалих вкладень. Суми коштів, які скеровують підприємства облуправління на ведення мисливського господарства, щорічно зростають. За період 2014-2018 років збільшилися з 4,1 млн грн до 11,7 млн грн. 

Основними завданнями користувачів мисливських угідь є охорона мисливських угідь, підгодівля та відтворення популяцій диких тварин.

Станом на початок вересня державними підприємствами управління складено 142 протоколи на порушників правил полювання. Це 78% від усіх складених протоколів в області. З порушників стягнуто майже 29 тис. грн штрафів, вилучено 21 одиницю мисливської вогнепальної зброї. 

Увага наших підприємств сьогодні націлена на збільшення чисельності основних видів мисливських звірів і птахів шляхом їх штучного розведення з подальшим випуском в мисливські угіддя. З цією метою уже побудовано 36 га вольєрів для копитних тварин, у яких утримується близько 50 голів оленів та понад 100 голів диких свиней. Крім того, побудовано три вольєри для розведення фазанів і два вольєри для розведення диких качок. Цю роботу активно продовжуємо. Досягнення оптимальної чисельності основних видів мисливських тварин дозволить більш ефективно вести експлуатацію та забезпечить вищу рентабельність мисливського господарства». 

«Економічна спроможність державних лісогосподарських підприємств безпосередньо впливає на всі напрямки роботи лісівників. Гарна економіка – це можливість інвестувати в розвиток людей, розвивати виробництво, робити ефективним відтворення лісів. Позначається це і на роботі державної лісової охорони. Першочерговим завданням працівників Державної лісової охорони є збереження й відтворення лісових ресурсів, недопущення самовільних порубок. Ці заходи дають результати лише за умови системної роботи, транспортної мобільності, якісного зв’язку, дієвих систем відеоспостереження і, звичайно, людського ресурсу. 

Лише за 8 місяців поточного року на лісопорушників складено 570 адміністративних протоколів.     Попри зауваження до нашої роботи, є одна достойна й важлива річ, про яку з острахом, але скажу. Третій рік поспіль Волинь вдається вберегти від лісових пожеж. Дякую за це кожному члену колективу! Це велика праця і наслідок порядку в розстановці пріоритетів. Але це ще й наслідок правильних інвестицій. Ми постійно інвестуємо у модернізацію та навчання особового складу. 

Лісівники Волині власним коштом збудували 118 великих та понад 650 малих рекреаційних пунктів. 

Ми бережемо Волинь, працюємо на її імідж і розвиток. Ми плануємо тут жити й працювати. Нічого не робимо і не будуємо лише для себе. Розуміємо, що свідоме господарювання, культура лісокористування, вклад у розвиток громад і молоді – це й є робота на розвиток галузі. Хто цього не приймає, покидає наші лави. На жаль, є і таке». 

«Нема чудодійного рецепту для спасіння й виведення в плюси сьогодні лісової галузі. Надто багато навколо людей, зацікавлених у тому, щоб державна форма управління лісовим фондом перестала існувати. Чи можуть лісівники щось змінити в таких умовах? Можуть. На Волині на це витрачено багато сил, ресурсів і часу. Нема іншого способу зберегти галузь та робочі місця, крім як вести пряму роботу з людьми, з органами виконавчої і законодавчої влади. Відомчі підприємства ВОУЛМГ першими в Україні почали звітувати у кожній громаді. Тільки за поточний рік проведено близько 200 таких зустрічей. Працюємо з молоддю. Серед нас завжди є місце досвідченим і знаним ветеранам галузі. Нас поважають. Маємо в області 101 депутата місцевих рад із лісівників.

Але й цього сьогодні недостатньо. На лісівників постійно спрямовують інформаційні атаки. Так званих експертів у галузі незабаром буде більше, ніж самих лісівників. Отож, там, де один раз дезінформовано людей, лісівник має побувати три-чотири рази. Пояснити, показати, переконати. 

Лісівники Волині показують гарні результати в напрямку відновлення, охорони, захисту лісів, розвивають рекреаційний потенціал області, вибрали як точку опори галузь переробки й альтернативну енергетику. Тільки не буває лісу задля лісу. Ліс – національне багатство. Свідомість нації формують люди. Людський ресурс – ось що сьогодні найважливіше для лісової галузі».

Записала Оксана ЧУРИЛО

Фото пресслужби ВОУЛМГ

Вересень 2019.

Рекомендовані