…Хочеться написати про гордість, про те, що ми маємо чим пишатися. Але пригадується Каїр із його неймовірною історією, де за лічені дні було зруйновано неоціненні пам’ятки архітектури, і… зупиняюся. Стає страшно за золотоверху Софію, древні реліквії, будинки зі статуями, які є невід’ємною частиною Києва.
І цього разу не можу не звернутися до висловів великих. Та й роблю це свідомо, аби ніхто не закинув, що беру на себе надмірну відповідальність.
Тож іспанський письменник і філософ-мораліст ХVII ст. Грасіан-і-Моралес Бальтасар писав: «Завжди і в усьому попереду йде Брехня, захоплюючи наївних вульгарною своєю крикливістю. Останньою і надто пізно приходить Правда, плетучись за Часом… На поверхні завжди Обман, на нього й наштовхуються ті, хто живе і дивиться поверхнево. Істинна ж Сутність замикається у собі, аби її краще цінували ті, хто знає і розуміє».
А тепер – таки про гордість.
Кожен із українців може подумати про щось особливе, найцінніше. Я ж назву дещо із того, що вважаю знаковим.
Фактично Україна – єдина держава, яка має і свої родючі ґрунти, і ліси, і неймовірні ріки, і озера, і гори, і море, і пустелю, і співучі піски… Список можна продовжувати й продовжувати. Не даремно ж за цю територію століттями точилися війни.
А сторінки історії…
Науковці стверджують, що найстаріша в світі карта, вирізана на кістці мамонта, а також найбільш стародавні поселення homo sapiens виявили в Україні, в селі Королево біля Міжгір’я. Їх вік приблизно – 14,5-15 тис. років.
Територією України пролягав один із найбільших історичних транспортних шляхів – «із варяг у греки».
Загалом протягом усієї давньої історії Україна-Русь була мостом між світами Східної Європи і Давнім Сходом, Європою античною, візантійською і латинською.
У 1429 році у Луцьку відбувся з’їзд європейських монархів – одне з найбільших зібрань еліти на теренах тогочасного Старого Світу.
У 1500 році в Криму відкрили «Медресе з ланцюгом», що вважається найстаршим вищим навчальним закладом мусульманського світу Східної Європи. Це – теж Україна. А заснована князем Костянтином Острозьким у м. Острог 1576 р. колегія була серед перших вищих навчальних закладів у східнослов’янському світі.
Україна була першою, де проголосили Конституцію. Її автором став український політичний і громадський діяч Пилип Орлик, якого 5 квітня 1710 р. обрали гетьманом Запорізького війська. До речі, у США Конституцію прийняли в 1787 р., у Франції та Польщі – тільки в 1791 р.
І ще невеличкий момент з історії: в 1899-1902 рр., під час англо-бурської війни, командир одного з загонів бурів, українець Юрій Будяк врятував від розстрілу молодого англійського журналіста. Закінчивши Оксфордський університет, до якого вступити допоміг новий товариш, Юрій працював в уряді Української Народної Республіки. Англійського журналіста звали Вінстон Черчилль.
Чому завершую саме на цій ноті? Бо впевнена, що краще робити добро, рятувати і будувати, працювати для, а не наперекір. І це мають пам’ятати всі.
Але є ще одне. Найголовніше – не втратити самої сутності, не втратити України.
Головний редактор Всеукраїнського журналу «Лісовий вісник», Заслужений журналіст України Оксана ЧУРИЛО
2014р.