Лісівнича копа літ

653

Цьогоріч виповнюється 60 років ДП «Колківське ЛГ». 

За цей час господарство міцно стало на ноги, примножило свої лісові угіддя, виховало не одне покоління прекрасних лісівників,  у нього з’явилися сучасні цехи з переробки деревини, добротна техніка. Тепер це одне з найкращих лісогосподарств України, яке має власну історію і традиції. 

Свого часу тут були директорами такі відомі лісівники, як Петро Чворун, Ігор Гусєв, Михайло Корпенко, Клим Ковальчук, Михайло Львович, Микола Павлюк, Роман Паньків, Олександр Рибчинський (теперішній заступник начальника Волинського ОУЛМГ), Леонід Семенюк, Віталій Котеленець, Сергій Боярчук, Андрій Самолюк, Віталій Каращук, Юрій Ребар, Олександр Чернишен. З квітня 2019 року лісове господарство очолив Сергій Матчук.

– Добробут і процвітання підприємства залежить від професійності кожного працівника, їхньої любові до професії і лісу, – ділиться роздумами Сергій Миколайович. – З командою однодумців легко долати всі перешкоди та труднощі, крок за кроком іти до успіху. Завжди з теплотою згадую і наших ветеранів, які творили історію підприємства, стояли біля його витоків. Теперішнє покоління лісівників вчилося у них. Ми маємо хороших професіоналів, які люблять ліс. 

Лісівники заслужили повагу громадськості.  Спільна робота, більше прозорості, обговорення недоліків, вивчення потреб соціального сектору дали в результаті розуміння того, що лісгосп є основою економіки громади. 

ДП «Колківське ЛГ» є одним з основних наповнювачів бюджету, тому від успіху та стабільності підприємства залежить добробут громади. 

– Ми так багато над цим працювали, що люди почали оперувати цифрами, розуміти, звідки береться бюджет громади, чому лісгосп – це добре, – каже Сергій Миколайович. – Державні лісогосподарські підприємства – основний платник податків у своїх громадах. 

Тільки за 8 місяців 2021 року ДП «Колківське ЛГ» внесло до бюджету та сплатило єдиного соціального внеску 15 млн 843 тис. грн, що на понад 4 млн 380 тис. грн більше, ніж за відповідний період минулого року.

Але є ще один дуже важливий економічний фактор. Це вплив державного лісогосподарського підприємства на життєдіяльність кожної людини, що працює, адже воно є також одним із найбільших роботодавців на цьому терені. Фонд оплати праці підприємства 2021 року за 8 місяців роботи становив 14 млн 448 тис. грн. 

Дохід від реалізації лісопродукції склав 29 млн 445 тис. грн, 16 млн 662 тис. грн прибутку отримали від реалізації продукції переробки, 538 тис. грн інших доходів. Загальна ж сума отриманого доходу склала 46 млн 645 тис. грн. Це досить високий показник, що свідчить про неабияку інтенсивність виробництва та працьовитість людей. 

Щоб досягти таких показників, потрібно було добре потрудитися. А це клопітка щоденна робота,  кожен працівник має свої конкретні завдання, від вчасного і фахового виконання яких залежить успіх колективу загалом. 

Зараз площа лісових угідь ДП «Колківське ЛГ» становить 29 546 га. Однією з основних функцій лісівників є відтворення та примноження лісових масивів. Тож вони починають роботу із заготівлі лісового насіння. Цьогоріч його зібрали 85 кг. Директор Сергій Матчук та головний лісничий Руслан Люшук наголошують, що під час цьогорічної лісокультурної кампанії суттєво збільшили частку листяних та порід інтродуцентів у хвойних насадженнях. За 8 місяців цього року відновили 227,6 га, в тому числі 110,7 та 116,9 га методами сприяння й природного відновлення відповідно, створили 5 га нових лісів. 

Та посадити ліс – це як закласти фундамент для будинку, тобто дати початок важкій і трудомісткій роботі.

Для того щоб з посаджених сіянців виріс високопродуктивний ліс, потрібні десятки років, а головне – проведення своєчасних доглядів за молодими насадженнями. Тому надзвичайно велику увагу працівники лісогосподарства приділяють саме цьому. Із запланованих для доглядів 1300 га молодих насаджень доглянули 13 100 га. З них із використанням лісових культиваторів доглянуто 281 га, все решта – людська праця. Догляди за культурами тривають.

Формування деревостанів під час здійснення рубок догляду за лісом є одним із найважливіших етапів у вирощуванні високопродуктивних насаджень. 

За 8 місяців поточного року рубок догляду в молодняках проведено на площі 243 га. Вони передбачають періодичне вирубування дерев з метою поліпшення породного складу насаджень, підвищення їх якості, продуктивності й біологічної стійкості, скорочення строків вирощування технічно стиглої деревини, посилення водоохоронно-захисних функцій та інших корисних властивостей лісу. 

Ліквідної деревини від рубок формування і оздоровлення лісів заготовлено 9216 тис. м3.

Спостерігається тенденція до зменшення суцільно санітарних рубок на 3676 м3 у зв’язку з покращенням санітарного стану насаджень, що є результатом вчасного проведення санітарно-оздоровчих заходів. Тут далися взнаки результати масштабної роботи попередніх років із профілактики та усунення наслідків враження лісів шкідниками. Однак природа внесла свої корективи. Буревій, що пронісся лісовими масивами Тельчівського лісництва, спричинив проведення суцільно-санітарних рубок на площі понад 30 га.

– Як підприємство використовує деревину та заробляє кошти?  Проаналізую окремі показники, щоб розуміти, наскільки ефективно спрацювало наше підприємство у напрямку переробки, – розповідає директор. –  За 8 місяців 2021 року заготовили 32 828 м3 деревини від усіх видів рубок, що становить 64% від загального річного ресурсу і на 5 570 м3 менше, ніж за відповідний період минулого року. План із заготівлі виконано на 115%. При освоєнні лісового ресурсу вихід ділових сортиментів від РГК склав 80%, що фактично на рівні минулого року.

Із загального обсягу освоєно 23 611 м3 рубок головного користування та 9 216 м3 від рубок, пов’язаних із веденням лісового господарства.

Освоєний загальний ресурс розподілився таким чином: реалізовано споживачам – 21,2 тис. м3, перероблено – 10,4 тис. м3, використано на власні потреби – 0,3 тис. м3.

Вартість знеособленого 1 м3 реалізованої деревини становить 1388 грн, що на 88% більше, ніж за відповідний період минулого року.

Звичайно, маємо лише один вихід – розвиток власної переробки низькосортної деревини. За 8 місяців поточного року було відправлено на лісопилення 10,4 тис. м3, або 32% від заготівлі деревини. Обсяг випуску продукції лісопилення склав 17 млн 210 тис. грн. У питаннях деревообробки значну увагу приділяли ефективності використання деревини, зниженню собівартості продукції та підбору сортименту. Працюємо над збільшенням обсягів використання альтернативних видів палива. Так, з початку року реалізовано населенню та соціальній сфері дров паливних в об’ємі 931 м3. Виготовлено та реалізовано споживачам 1 тис. 770 м3 тріски технологічної. 

Життя лісівників насичене подіями, державницькими акціями.  Для цього тут є свій посадковий матеріал, співпраця з місцевим самоврядуванням, громадськими організаціями, депутатами, учнівською молоддю.

Сергій ЦЮРИЦЬ

Лісовий вісник №4-5 2021р.

Рекомендовані