ДИВО-ЯГОДА

352

Калина (Viburnum) – назва походить від латинського «viere», що означає зв’язати, плести. 

Калина містить у півтора раза більше вітаміну С, ніж лимон. А щодо вмісту заліза, порівняно з лимоном, то тут перевага – у п’ять разів.

Ягоди калини містять цілу низку вітамінів, зокрема А, С, Р, К, Е, мікроелементи, а також інші корисні речовини: пектини, фітонциди, амінокислоти. А ще – кальцій, калій, магній, йод та фосфор.

Калина має антибактеріальну та сечогінну дію. Її використовують як жарознижувальний, відхаркувальний, заспокійливий і оздоровлювальний засіб.

Ягоди калини зберігають корисні властивості й у сушеному вигляді. Тому з них можна готувати морси, соки чи відвари. Завдяки високому вмісту пектину її можна використовувати для приготування домашнього мармеладу.

Калину рекомендовано вживати в разі таких захворювань: серцево-судинних, шлунково-кишкового тракту, нервової, дихальної та репродуктивної систем, шкірних.

Диво-ягоду використовують при алергіях, під час профілактики атеросклерозу та сечокам’яної хвороби, для зняття набряків, при підвищеному артеріальному тиску, при хворобах печінки тощо. Антисептичні та в’яжучі речовини сприяють швидкому загоєнню ран, виразок шлунково-кишкового тракту. У період після хвороби вживають для зміцнення імунітету.

Попри те, що калина доволі корисна для організму, є і протипокази щодо її використання. Перш за все, вживання калини слід виключити вагітним. Тому що надлишок речовин, які містяться в ягодах, може призвести до розвитку різних патологій плода, а також спровокувати дочасні пологи. Вживання ягоди слід обмежити й людям із зниженим артеріальним тиском, адже калина і так його знижує.

Людям, які мають хронічні захворювання нирок, та тим, які мають підвищену кислотність шлункового соку, також не варто вживати калину. 

Треба пам’ятати: використання будь-яких лікарських трав потрібно обговорювати зі своїм лікарем. Адже навіть при великій кількості корисних і поживних речовин рослина в разі бездумного використання може завдати шкоди вашому здоров’ю. Лікар, знаючи про стан вашого організму, порадить корисне використання або невикористання тієї чи тієї лікарської рослини.

Підготувала 

Олександра БІЛЕВИЧ

ЦІКАВІ ФАКТИ

Ягоди калини включають в дієту для тих, хто працює на шкідливих виробництвах, адже вони виводять з організму радіоізотопи. 

Калина росте не тільки в Північній півкулі. Кущі ростуть на Мадагаскарі, а також в Південній Америці (Анди). 

Біологи виділяють 166 видів калини. 

Жодна інша рослина, крім калини, не має кісточки в формі сердечка.

Щоб пофарбувати шерсть в червоний колір беруть стиглу калину, а кора рослини забарвлює її в темно-зелений колір.

У народі кажуть, що калина лікує не тільки тіло, а й душу, відганяє похмурі думки, вселяє надію.

Лісовий вісник №1 2022

 

Рекомендовані