Від початку існування й донині людина безпосередньо пов’язана з лісом як місцем перебування й захисту, добування їжі, відновлення фізичного та психічного здоров’я.
Ліс – це крони дерев, стовбури та гілки, аромат смоли, шелест листя й зелень трав, концерти птахів і укуси комарів. Із лісом пов’язані легенди про таємничих істот, які його населяють: відьом і фей, гномів і велетнів.
Ліс дає для харчування людини м’ясо диких тварин, гриби, ягоди та фрукти, мед, для лікування – лікарські рослини, для будівництва та різних виробів – деревину. Ліс впливає на співвідношення поверхневого та ґрунтового стоку, що сприяє поповненню запасів питної води. Ліс дає паливо, яке необхідне для одержання тепла та енергії. Підтримує родючість ґрунтів, захищає від ерозії, стримує повені, продукує кисень і зв’язує парникові гази, регулює склад атмосфери та клімат. Він поглинає чи затримує механічні й хімічні забруднювачі, ослаблює шум і вітер, має культурне та виховне значення, є місцем відпочинку, лікування й туризму. Ліси забезпечують середовище перебування приблизно для 2/3 видів планети і мають найбільше біорізноманіття (середовищ існування, видове та генетичне) серед усіх екосистем Землі.