Лісова аптека. СТОКРОТКА

3927

Стокротки багаторічні – маргаритка многолетняя(рос.) – bellis perennis L. – білавка, білоцвітка, білявка, брехачва, вдовичка, вистрічки, віскрута, гомоички, грішпанки дикі, куреча сліпота, маєтка, маргаритки, маргарити карточки, моріжничок, морон, морон тревалий, морончик, нерест, нечуй-вітер, серетонька, сирітка, стокорот, стокрастка, стркрать, стократка, стократки, стокнітка, стокротка, стокротки, стокроть.

Нині люди вже налаштовані на неминучі морози та снігопади. А в дикій природі цвітуть стокротки багаторічні. На лісових галявинах біля вікових дубів та сосен, окрім тендітних квіток стокротки, не зустріти жодної рослини, яка надумала б квітнути холодної вже зимової пори. Наукова назва стокротки багаторічної  – беліс, що означає красуня.

У дикій природі її чимало лишень в Західній Україні. Квітки білі та рожеві. Цвіте у квітні-червні масово, не припиняє квітувати  впродовж усього літа й аж до пізньої осені. Це багаторічна трав’яниста рослина з родини складноцвітих, висота якої становить 10-15 см. На дугоподібних стеблах угору піднімаються квітки, неначе хочуть сказати: «Милуйтеся нашою неперевершеною красою». Стокротки багаторічні отримали багато народних назв, це означає, що люди полюбили цю рослину.

Красуню широко використовують у народній медицині: при туберкульозі, захворюваннях сечостатевих органів, бронхіальній астмі, захворюваннях печінки, ревматизмі. Вони мають кровоспинну дію при легеневих та гінекологічних кровотечах, зовнішньо застосовують як ранозагоювальний, протизапальний засіб. Стокротки помічні при виразках, фурункулах, запальних процесах шкіри, порізах. Їх використовують у випадках захворювань дихальних шляхів, як жовчогінний засіб при захворюваннях печінки та жовчного міхура, а також при захворюваннях сечостатевих органів, хронічних колітах, ревматизмі, подагрі. Рослина має відхаркувальну, жовчогінну та протигарячкову дію. Регулює обмін речовин, особливо ефективна при лікуванні людей поважного віку.

Надземну частину стокротки багаторічної, зібраної у пору цвітіння, висушеної під накриттям, при обов’язковому провітрюванні, застосовують після пневмонії, що треба  враховувати у нинішніх умовах розповсюдження  COVID-19.

Ф. І. Мамчур у виданні «Довідник з фітотерапії» рекомендує стокротки багаторічні вживати як чай. На 1 скл. окропу беруть 2 ст. ложки  подрібненої рослини і настоюють 10 хвилин. П’ють по 2 скл. на день, ковтками. Сильніше діє відвар 2 ст. ложок приворотню в 500 мл червоного виноградного вина. П’ють гарячим по половині склянки 3-5 разів на день у разі діареї, туберкульозу легень (при кавернозній формі).

Для лікування туберкульозу легень розмелюють на порошок траву стокроток, змішують у рівних дозах з потовченою до порошкоподібного стану шкарлупою двох яєць і випивають з молоком  за два рази (вранці й увечері).

При циститі та пієлонефриті, сечокам’яній хворобі, бронхіальній астмі вживають настій з 2 ч. ложок трави стокроток на 1 скл. окропу. П’ють по 2 скл. на день. Таким самим настоєм лікують вугри, фурункули, абсцеси, виводять родимки.

Валерій ПНЕВСЬКИЙ

Фото автора

Лісовий вісник №6 2021р. 

 

Рекомендовані